Første kirkebøger på Lolland Falster

 

Slægtshistorisk Forening Guldborgsund

 

De første kirkebøger på Lolland-Falster

 

I 1645 blev førelsen af kirkebøger påbudt ved lov, men desværre er de ældste kirkebøger tit gået til.

Hermed en liste over året for de ældste kirkebogsindførelser på Lolland-Falster.

Oplysningerne stammer fra arkivalieronline. Maribo Amt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Til top

 

 

Falster Nørre Herred

Brarup 1731

Eskilstrup 1723

Gundslev 1700

Kippinge 1662

Lillebrænde 1710

Maglebrænde 1646

Nr. Alslev 1681

Nr. Kirkeby 1721

Nr. Vedby 1700

Stadager 1721

Stubbekøbing 1646

Tingsted 1699

Torkilstrup 1696

Vålse 1673

Ønslev 1660

 

Falster Søndre Herred

Falkerslev 1699

Gedesby 1713

Horbelev 1699

Horreby 1632

Idestrup 1696

Karleby 1694

Nykøbing F. 1705

Nr. Ørslev 1694

Skelby 1713

Systofte 1643

Sdr. Alslev 1717

Sdr. Kirkeby 1717

Væggerløse 1687

Åstrup 1692

 

Musse Herred

Bregninge 1664

Døllefjelde 1689

Engestofte 1784

Fjelde 1692

Godsted 1791

Herritslev 1696

Hunseby 1720

Kettinge 1664

Majbølle 1685

Maribo 1700

Musse 1689

Nysted 1647

Radsted 1779

Sakskøbing 1735

Slemminge 1692

Toreby 1711

Tårs 1686

V. Ulslev 1722

Vigsnæs 1716

Våbensted 1665

 

Fuglse Herred

Askø 1714

Bandholm 1882

Bursø 1746

Errindlev 1764

Fejø 1668

Femø 1679

Fuglse 1732

Hillested 1724

Holeby 1751

Krønge1707

Nebbelunde 1725

Olstrup1753

Ringsebølle 1801

Rødby 1762

Skørringe 1719

Sædinge1728

Tirsted 1646

Torslunde 1658

Tågerup 1658

Vejledby 1719

 

Lolland Nørre Herred

Birket 1828

Branderslev 1764

Halsted 1658

Herredskirke 1817

Horslunde 1747

Købelev 1750

Løjtofte 1817

Nakskov 1638 Skt. Nikolaj

Nordlunde 1747

Sandby 1771

Utterslev 1682

Vesterborg 1738

Vindeby 1737

 

Lolland Søndre Herred

Arninge 1779

Avnende 1658

Dannemare 1700

Gloslunde 1733

Græshave 1733

Gurreby 1813

Kappel 1692

Landet 1736

Ryde 1733

Skovlænge 1659

Stokkemarke 1728

Søllested 1813

Tillitse 1700

Vestenskov 1703

 

Slægtshistorisk Forening Guldborgsund